ניתוח להסרת שקדים

ניתוח שקדים

השקדים הם חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. הם עוזרים לנו להילחם בחיידקים

ווירוסים החודרים אליו דרך האף והפה. השקדים יושבים בשני צידי הלוע (הלשון). בילדים השקדים גדולים יותר מאשר במבוגרים, כיוון שהם נפגשים יותר עם מזהמים חדשים שאינם מוכרים להם בשל גילם הצעיר.

מהם שקדים מוגדלים ולמה זה מפריע?

כאשר השקדים גדלים מעל למידתם הרגילה, עד כדי חסימת נתיב האוויר בלוע, ייתכן קושי בנשימה,

בעיקר בלילות. קושי כזה יכול לבוא לידי ביטוי בנחירות, שינה בפה פתוח והפסקות נשימה. מדובר בתופעות שעלולות להפריע להתפתחות תקינה של הילד/ה ולגרום לאיחור בגדילה. ילדים נוחרים עם דום נשימה בשינה עלולים לסבול בשל כך מקשיי קשב וריכוז, קושי בגמילה מחיתולים, קומה ומשקל נמוכים ועוד.

האם כדי לאבחן דום/הפסקות נשימה בשינה יש צורך במעבדת שינה?

אצל רב הילדים אין צורך במעבדת שינה ונסתפק בסיפור ההורים (90%). ניתן גם לצלם סרט בו רואים את הילד ישן. הצילום צריך להתחיל 2-3 שעות לאחר שהילד נרדם ולהיות באורך ממוצע של 5 דק'.  

האם לכל מי שיש שקדים מוגדלים מומלץ לעבור ניתוח להסרת שקדים?

בעבר, ניתוח להסרת השקדים היה הרבה יותר נפוץ מכפי שמקובל כיום. לא בכל מקרה צריך להסיר

שקדים מוגדלים. גם ילדים הסובלים מזיהומים חוזרים אינם זקוקים תמיד לניתוח להסרת השקדים,

ומצבם עשוי להשתפר עם הזמן.

מתי ממליצים על ניתוח שקדים?

אם השקדים המוגדלים חוסמים מעבר תקין של אוויר וגורמים להפסקות נשימה בשינה, קרוב לוודאי

שנמליץ על ניתוח שקדים. סיבות נוספות להמלצה לניתוח הן: דלקות חוזרות ונשנות בשקדים הגורמות תחלואה קשה (הפסד גן או בית ספר), אירועים חוזרים של מורסה (אבצס) סביב השקד, או אבני שקדים שעלולות לגרום לכאב גרון/ריח רע.

אילו הכנות יש לעשות לפני ניתוח שקדים לילדים?

בדיקת דם: ספירת דם ותפקודי קרישה, הבדיקה תתבצע במרפאה בקהילה בסמוך למועד הניתוח.

יש לצום מאוכל שש שעות לפני מועד הניתוח, והילד יכול לשתות  (מים או תה בלבד) עד שעתיים לפני הניתוח.

 

האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?

כן.

איך מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע דרך הפה ללא חתכים חיצונים. ניתן להסיר את השקדים במלואם או להסתפק בהסרה חלקית (הקטנה) בשיטות שונות: קובליישן, מיקרודברידר וכו'. היתרון בכריתה חלקית (הקטנה) הוא סיכון נמוך יותר לדימום לאחר הניתוח ורמת כאב פחותה יותר ברב המקרים. החסרונות בשיטה הם: ריח רע מהפה שנמשך מספר ימים וסיכון קטן כי רקמת שקד תגדל מחדש. משך הניתוח 30-45 דק'. הנטיה האישית שלי היא לבצע הקטנת שקדים כמעט בכל המקרים.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?

כן, לאחר הניתוח להסרת/הקטנת שקדים הילד יקבל תרופות לשיכוך כאבים, אחת לארבע עד שש שעות בסירופ או נר לפי גילו. 

מה עלולים להיות הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

הקושי העיקרי בניתוח שקדים לילדים הוא הכאבים שאחריו. בניתוח להסרת/הקטנת שקדים לא סוגרים את הפצע, והרקמות מתחת לשקדים נשארות פתוחות ומתרפאות במשך כעשרה ימים. בתקופה זו האזור רגיש מאוד.

הסיכון העיקרי בניתוח הוא דימום ממיטת השקדים, שעלול להתרחש גם עד שבועיים מהניתוח ואם הוא מופיע יש לפנות במיידי לחדר המיון הקרוב למקום המגורים.

תופעות לוואי אפשריות לאחר הניתוח:

ייתכנו בחילות או הקאות כתופעת לוואי מההרדמה הכללית, אך הן חולפות תוך שעות ספורות מהניתוח. הכאב בלוע חולף כעבור כמה ימים. הכאב מקרין גם לאוזניים. (לא מדובר בדלקת אוזניים, אלא בכאב  מאזור הניתוח). הכאב מתגבר בזמן בליעה של מזון, שתייה או רוק. חשוב לתת לילד משככי כאבים באופן סדיר ולהקפיד על שתייה מרובה ומזון רך. ריח רע מהפה מתפתח כמה ימים לאחר ניתוח וחולף עד שבועיים ממנו. 

האם מערכת החיסון של הגוף נפגעת לאחר הסרת השקדים?

הגוף לא ירגיש בחסרונם של השקדים, כיוון שמדובר רק בשתי  בלוטות לימפה מתוך מאות בלוטות

לימפה נוספות באזור הראש והצוואר. מי שסבל משקדים מוגדלים, ייהנה לאחר הניתוח משינה איכותית יותר ויסבול פחות ממחלות זיהומיות של הלוע.

 

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?

לרב, הילד נשאר להשגחה לילה אחד בבית החולים. בבוקר למחרת משוחרר לביתו. תקופת ההחלמה מניתוח להסרת שקדים נמשכת כשבוע עד עשרה ימים. מומלץ לא לשלוח את הילד לגן/בית ספר למשך 7-10 ימים.

 

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?

לאחר ניתוח שקדים מומלץ לאכול מזון רך וקר/פושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע לפחות. הקור מפחית את הכאב ומקטין את הסיכון לדימום. חשוב מאוד להרבות בשתייה.