top of page
ניתוח להסרת שקדים

ניתוח שקדים

השקדים הם חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. הם עוזרים לנו להילחם בחיידקים

ווירוסים החודרים אליו דרך האף והפה. השקדים יושבים בשני צידי הלוע (הלשון). בילדים השקדים גדולים יותר מאשר במבוגרים, כיוון שהם נפגשים יותר עם מזהמים חדשים שאינם מוכרים להם בשל גילם הצעיר.

מהם שקדים מוגדלים ולמה זה מפריע?

כאשר השקדים גדלים מעל למידתם הרגילה, עד כדי חסימת נתיב האוויר בלוע, ייתכן קושי בנשימה,

בעיקר בלילות. קושי כזה יכול לבוא לידי ביטוי בנחירות, שינה בפה פתוח, תזוזה רבה בשינה, חריקת שיניים והפסקות נשימה. מדובר בתופעות שעלולות להפריע להתפתחות תקינה של הילד/ה ולגרום לעיתים לאיחור בגדילה ופגיעה באיכות חיים. ילדים נוחרים עם דום נשימה בשינה עלולים לסבול בשל כך מקשיי קשב וריכוז, קושי בגמילה מחיתולים (הרטבות לילה) , גובה ומשקל נמוכים ועוד.

האם כדי לאבחן דום/הפסקות נשימה בשינה יש צורך במעבדת שינה?

אצל רב הילדים אין צורך במעבדת שינה ונסתפק בסיפור ההורים (90%). ניתן גם לצלם סרט בו רואים את הילד ישן: הצילום צריך להתחיל 1-2 שעות לאחר שהילד נרדם ולהיות באורך ממוצע של מספר דקות.  

האם לכל מי שיש שקדים מוגדלים מומלץ לעבור ניתוח להסרת שקדים?

בעבר, ניתוח להסרת השקדים היה הרבה יותר נפוץ מכפי שמקובל כיום. לא בכל מקרה צריך להסיר

שקדים מוגדלים. גם ילדים הסובלים מזיהומים חוזרים אינם זקוקים תמיד לניתוח להסרת השקדים,

ומצבם עשוי להשתפר עם הזמן.

מתי ממליצים על ניתוח שקדים?

אם השקדים המוגדלים חוסמים מעבר תקין של אוויר וגורמים לתלונות חסימתיות בנשימה, קרוב לוודאי

שנמליץ על ניתוח שקדים. סיבות נוספות לניתוח הן: דלקות חוזרות ונשנות בשקדים הגורמות תחלואה קשה (הפסד גן או בית ספר), אירועים חוזרים של מורסה (אבצס) סביב השקד, או אבני שקדים שעלולות לגרום לכאב גרון/ריח רע.

אילו הכנות יש לעשות לפני ניתוח שקדים לילדים?

בדיקות דם: ספירת דם ותפקודי קרישה, הבדיקה תתבצע במרפאה בקהילה.

20.06.24- לפי ההנחיות החדשות של איגוד רופאי א.א.ג ילדים- אין יותר צורך בביצוע בדיקות דם טרם ניתוח להקטנת שקדים, בתנאי שאין סיפור אישי או משפחתי של דימומים חריגים.

יש לצום מאוכל שש שעות לפני מועד הניתוח, והילד יכול לשתות  (מים או תה עם סוכר בלבד) עד שעה לפני.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. שני הורים יכולים להגיע עם הילד/ה ביום הניתוח. הורה אחד מלווה את הילד/ה לתוך חדר ניתוח ונמצא לצידה/ו עד שנרדם, אז ההורה יוצא, הניתוח מתבצע ומיד בסופו, הילד מועבר להתאוששות לשם נקראים גם ההורים.

איך מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע דרך הפה ללא חתכים חיצוניים. ניתן להסיר את השקדים במלואם או להסתפק בהסרה חלקית (הקטנה) בשיטות שונות. היתרון בכריתה חלקית (הקטנה) הוא סיכון נמוך יותר לדימום לאחר הניתוח (0.5%-1%) ורמת כאב פחותה יותר ברב המקרים. החסרונות בשיטה הם: ריח רע מהפה שנמשך מספר ימים וסיכון קטן כי רקמת שקד תגדל מחדש (עד 7%). משך הניתוח סביב 30 דק'. הנטיה האישית שלי היא לבצע הקטנת שקדים בשיטת הקובלציה כמעט בכל המקרים.

האם צפויים כאבים לאחר הניתוח?

כן, לאחר הניתוח להסרת/הקטנת שקדים הילד יקבל תרופות לשיכוך כאבים (אקמולי ונורופן בדר"כ), אחת לארבע עד שש שעות בסירופ או נר לפי גילו. 

מה עלולים להיות הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

הקושי העיקרי בניתוח שקדים לילדים הוא הכאבים שאחריו. בניתוח להסרת/הקטנת שקדים לא סוגרים את הפצע, והרקמות מתחת לשקדים נשארות פתוחות ומתרפאות במשך כעשרה ימים. בתקופה זו האזור רגיש מאוד.

הסיכון העיקרי בניתוח הוא דימום ממיטת השקדים, שעלול להתרחש גם עד שבועיים מהניתוח ואם הוא מופיע יש לפנות במיידי לחדר המיון הקרוב למקום המגורים.

תופעות לוואי אפשריות לאחר הניתוח:

ייתכנו בחילות או הקאות כתופעת לוואי מההרדמה הכללית, אך הן חולפות תוך שעות ספורות מהניתוח. הכאב בלוע חולף כעבור כמה ימים. הכאב מקרין גם לאוזניים. (לא מדובר בדלקת אוזניים, אלא בכאב  מאזור הניתוח). הכאב מתגבר בזמן בליעה של מזון, שתייה או רוק. חשוב לתת לילד משככי כאבים באופן סדיר ולהקפיד על שתייה מרובה ומזון רך (פסטה, אורז, עוף, הרך של הלחם, פירה, מרק וכו'), קר/פושר. ריח רע מהפה מתפתח כמה ימים לאחר ניתוח וחולף לרב עד 10-14 ימים ממנו. שינוי בגוון הקול יכול להתרחש, לרב חולף תוך מספר שבועות-חודשים.

 

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?

לרב, הילד נשאר להשגחה לילה אחד בבית החולים. מוקדם בבוקר למחרת משוחרר לביתו.

20.06.24- לפי ההנחיות החדשות של איגוד רופאי א.א.ג ילדים- בניתוח הקטנת שקדים, אין יותר צורך באשפוז לילה וניתן לשחרר את הילד/ה כעבור מספר שעות מהניתוח, כשהילד חיוני, שותה ואוכל וללא דמם.

תקופת ההחלמה מניתוח להסרת/הקטנת שקדים נמשכת כשבוע עד עשרה ימים ובזמן הזה מומלץ להיות במנוחה בבית תחת השגחת מבוגר.

 

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?

מומלץ לאכול מזון רך וקר/פושר במשך 3 ימים ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך 10 ימים לפחות. הקור מפחית את הכאב ומקטין את הסיכון לדימום. חשוב מאוד להרבות בשתייה. 

האם נדרשת ביקורת לאחר הניתוח?

במידה ויש שיפור בתלונות החסימתיות בנשימה/דלקות, אין צורך בביקורת רופא א.א.ג.

 

 

 

bottom of page